Przestrzeń dla nowych pomysłów – projekt Refold

logo_zundSą uniwersalne, wytrzymałe, niedrogie, łatwe w montażu oraz nadają się do ponownego przetworzenia. Liczba entuzjastów innowacyjnych biurek do pracy w pozycji stojącej z Nowej Zelandii stale się powiększa. Przy ich produkcji dwójka młodych przedsiębiorców polega na supernowoczesnej technologii cięcia od szwajcarskiego producenta systemów tnących, Zünd.

Dwaj studenci grafiki uniwersytetu w Wellington w Nowej Zelandii, Fraser Callaway oraz Oliver Ward, stanęli przed bardzo konkretnym wyzwaniem. Kiedy rozpoczęli staże w agencjach reklamowych, szybko odkryli, że żadna z firm nie była w stanie zapewnić im miejsca do pracy. Natychmiast zaczęli poszukiwania możliwych rozwiązań tego problemu. Tak narodził się „projekt Refold”. Jak wyjaśnia Fraser Callaway: „Zadaniem stolika Refold jest pomóc nam i innym studentom dosłownie stworzyć swoje miejsce pracy, które będzie można rozstawić w biurze, a następnie wziąć ze sobą do domu”. Do pracy nad wstępnym projektem podeszli w taki sam sposób, jak do projektowania opakowania. Zajęło im to niecałe dwa tygodnie. Zaczęli od szkiców, następnie przeszli do tworzenia niezliczonych modeli, aż wreszcie powstał pierwszy model w skali 1:1. Pierwszym krokiem, jeszcze przed próbą stworzenia wstępnego projektu, było określenie kluczowych parametrów, które pomogłyby przyspieszyć cały proces opracowywania produktu. Zastosowanie tektury w tym projekcie nigdy nie budziło żadnych wątpliwości: „Tektura to bardzo niedoceniany materiał, a jej potencjał jest znacznie większy niż wydaje się większości ludzi. Jest niedroga, lekka, można ją zginać, w całości nadaje się do ponownego użycia, a ponadto jest zaskakująco wytrzymała”. To właśnie te cechy stanowiły punkt odniesienia przy podejmowaniu wszelkich decyzji projektowych. Rezultatem działań duetu było biurko stojące, które w kilku prostych krokach można zmienić w tradycyjne, do pracy w pozycji siedzącej. Ważyło nieco ponad 6 kg i było gotowe do użycia w niecałe dwie minuty.

Zachwycające efekty
W procesie produkcji zespół projektowy połączył siły z firmą Baseline Group z Wellington. Jest to znany dostawca usług drukarskich, pracujący w oparciu o supernowoczesną cyfrową technologię cięcia od firmy Zünd, na systemie G3 L-2500 uruchomionym na początku roku 2014. Fraser Callaway jest zachwycony wydajnością wycinarek Zünd oraz ich wyjątkową jakością cięcia: „Prędkość, z jaką system tnący zamienia płaskie arkusze tektury falistej w stoły Refold, naprawdę robi wrażenie, nie mówiąc o niesamowitej precyzji cięcia, która jest absolutnie kluczowa dla tego rodzaju produktu. Bez idealnych cięć nie jesteśmy w stanie zagwarantować szybkości i łatwości złożenia oraz wytrzymałości stołu, który po złożeniu powinien utrzymać obciążenie do 85 kg/185 funtów”.
„Odzew na nasze stoły Refold był tak szeroki i pozytywny, że podjęliśmy decyzję o założeniu start-upu”. Poprzez strony crowdfundingowe dwóm studentom udało się zgromadzić 40 000 euro kapitału początkowego. „Dla nas to dopiero początek. Naszym celem jest stworzenie kolejnych produktów, opartych na tych samych podstawowych zasadach. Mamy już kilka pomysłów, które czekają na realizację. Tektura, dzięki swoim właściwościom z pewnością w dalszym ciągu będzie preferowanym materiałem, ale nie wykluczamy również innych rozwiązań. Firma Baseline używa oczywiście wycinarek firmy Zünd do obróbki wielu innych ekscytujących materiałów, których użycie możemy w przyszłości rozważyć”.

Ploter tnący Zünd G3 L-2500

z1

Dzięki wycinarce Zünd G3 L-2500 firma Baseline Group tworzy całą gamę produktów: materiałów ekspozycyjnych, materiałów reklamowych oraz opakowań, zwykle w krótkich seriach. Modułowe, wysokowydajne narzędzia firmy Zünd mogą być ze sobą łączone tak, aby sprostać wszelkim wymaganiom, co sprawia, że obróbka nawet najbardziej zróżnicowanych materiałów staje się prosta i niedroga. G3, dzięki swoim możliwościom i modułowemu charakterowi, typowym dla supernowoczesnych systemów wycinarek, może być dostosowany do wymagań każdego klienta. W pełni modułowe wyposażenie umożliwia stosowanie najróżniejszych kombinacji, takich jak frezowanie i grawerowanie za pomocą narzędzia Universal Routing Tool, czy wycinanie przy pomocy narzędzia V-Cut w projektach w 3D z pianki lub płyt warstwowych.

 

„Prędkość z jaką wycinarka Zünd zamienia płaskie arkusze tektury falistej w stoły Refold jest naprawdę imponująca, nie mówiąc już o niezwykłej precyzji cięcia, która jest absolutnie kluczowa dla tego rodzaju produktu.”

refold3

Back to top
Dlaczego Zund