Pixartprinting - drukarnia internetowa

70.000 m2 elastycznych nośników, 25.000 m2 sztywnych nośników i 12.000 m2 samoprzylepnych folii do produkcji etykiet: takie ilości materiałów są przetwarzane każdego miesiąca za pomocą sześciu ploterów marki Zünd zainstalowanych w Pixartprinting, dostawcy usług drukarskich dla ponad 65.000 klientów z całej Europy.

Firma Pixartprinting jest dzisiaj jednym z liderów na światowym rynku drukarni internetowych. Jeśli chodzi o post-finishing wydruków, firma od samego początku korzysta z systemów rozkroju Zünd.

Od włoskiej drukarni do globalnego gracza

Drukarnia Pixartprinting została założona przez Matteo Rigamontiego. Choć jest dziś aktywnym graczem na rynku globalnym, nadal pozostaje nierozerwalnie związana z Wenecją, gdzie mieści się główna siedziba firmy. Choć wejście Pixartprinting na rynek brytyjski spotkało się z dość chłodną reakcją, dziś tamtejsze oddziały firmy przynoszą solidne zyski. Od tamtego czasu drukarnia rozwinęła swoją sieć również o zakłady we Francji i Hiszpanii, w których to krajach liczba zamówień zdecydowanie wykracza dalece poza wstępne założenia. „Obecnie sprzedaż zagranicą stanowi ponad 30% naszych przychodów i obejmuje ok. 30.000 z 65.000 klientów firmy, a to dopiero początek“, mówi Alessandro Tenderini, dyrektor zarządzający Pixartprinting. Mamy coraz więcej klientów, a średnia wartość każdego zamówienia stale rośnie. Za każdym razem, gdy trafiamy na nowy rynek, dokładnie analizujemy lokalne tendencje i dane ekonomiczne, przygotowujemy wysokiej jakości ofertę, a następnie uważnie przyglądamy się reakcji tamtejszych klientów.“

Niezawodność i precyzja: kluczowe aspekty budowania reputacji

Dla firmy Pixartprinting Internet jest jedynym kanałem sprzedaży. Serce drukarni stanowi oprogramowanie Uragano służące do zarządzania kosztorysami, pracą i fakturami. Internet, blogi i media społecznościowe to zarówno źródło nieograniczonych możliwości, jak i nieprzewidywalnego ryzyka dla usługodawców i marek. „Najważniejsza jest terminowość, precyzja i wysoka jakość produktu końcowego.“, kontynuuje Tenderini, „W Internecie o sukcesie decyduje reputacja, a negatywne komentarze są trudne do usunięcia.“ „Wykorzystywanie wysokoprecyzyjnych i niezawodnych technologii, takich jak systemy tnące Zünd, to podstawa działalności Pixartprinting.“

Trudne połączenie: litografia, cyfrowy druk arkuszy i druk wielkoformatowy

Niewiele firm pokroju Pixartprinting było w stanie zbudować tak szeroką ofertę druku na mało- i wielkoformatowych nośnikach, ponieważ świadczenie kompleksowej usługi, obejmującej obsługę prepress, wykańczanie produktów oraz zarządzanie dużymi zasobami surowców, półproduktów i gotowych produktów, nie jest łatwe. „Postanowiliśmy włączyć do naszej oferty druk litograficzny, by rozszerzyć grupę docelowych odbiorców i klientów, i zwiększyć liczbę nowych zamówień“, wyjaśnia Tenderini. „Gdy klient zamawia w Internecie wizytówki, prawie na pewno będzie potrzebował też jakiegoś plakatu czy stojaka reklamowego. Większość drukarni internetowych nie ma w swojej ofercie wydruków wielkoformatowych, ponieważ zarządzanie tego rodzaju produktami wymaga dobrej organizacji pracy. Czynnikiem decydującym o sukcesie Pixartprinting jest nasza umiejętność wyboru takich platform cyfrowych, które, nawet jeśli nie zostały zaprojektowane specjalnie do celów przemysłowych, tak jak systemy Zünd i Durst, pozwalają nam na działanie sekwencyjne i jednoczesne utrzymywanie wysokiej jakości standardów produkcji.“

Zünd jest jak właściwy silnik we właściwym samochodzie

„Moc jest niczym, jeśli nie umiesz nad nią panować“. Tak brzmi slogan kampanii reklamowej znanego producenta opon samochodowych. Patrząc na przykład Pixartprinting można by podobnie stwierdzić, że prędkość jest niczym, jeśli nie idzie w parze z niezawodnością i wysoką jakością produkcji. Bez wątpienia jest tak w przypadku cięcia wielkoformatowego i sztancowania za pomocą plotera Zünd G3 oraz zleceń zróżnicowanych pod względem podłoża i szerokości nośnika, a przede wszystkim w przypadku zamówień małoformatowych realizowanych w technice litografii i druku cyfrowego, do którego wykorzystuje się ploter Zünd M-800 z automatycznym ładowaniem i rozładowywaniem. Posiadane przez Pixarprinting trzy maszyny M-800 pracują 24 godziny na dobę i są regularnie wykorzystywane do realizacji średnich i dużych zamówień na opakowania, plansze reklamowe i inne małe przedmioty.

„Systemy Zünd charakteryzuje wyjątkowo dobry stosunek jakości do ceny i wydajności“, podsumowuje Tenderini. „Nie ukrywam, że zastanawialiśmy się też nad zakupem innych systemów, które nominalnie pracowały szybciej. Jestem jednak zdania, że instalowanie silnika Ferrari w traktorze nie ma sensu.¬ Prędkość to kwestia względna. Jeśli mamy do czynienia z przestojami, faktyczna prędkość urządzenia może spaść nawet o połowę. Plotery Zünd nie mają sobie równych również pod względem solidnego wykonania i prostej obsługi. Podsumowując, Zünd zawsze umieszcza właściwy silnik we właściwym samochodzie“.

Niezwykła wydajność przetwarzania sztywnych i elastycznych nośników: sześć ploterów Zünd pracuje 24 godziny na dobę, by zagwarantować Pixartprinting wysoką jakość produktu końcowego

Potężne nakłady i liczba zamówień realizowanych każdego dnia w Pixartprinting wymaga najwyższego poziomu automatyzacji i zerowej tolerancji dla błędów, strat i poprawek. Nieustanny spadek marży na produkty dostarczane przez drukarnie cyfrowe i analogowe sprawia, że rośnie znaczenie wykańczania, zwłaszcza jeśli dzięki profesjonalnej realizacji wydrukowany arkusz zamieni się w wysokiej jakości narzędzie komunikacji.

„Każdego miesiąca wycinamy ponad 35.000 m2 banerów i tyle samo elementów z folii samoprzylepnej, co stanowi 60-80% zamówień na aplikacje szerokoformatowe realizowanych przez Pixartprinting. Ponadto każdego miesiąca za pomocą urządzeń Zünd G3 przetwarzamy ok. 25.000 m2 sztywnych nośników, a na trzech ploterach M-800 przetwarzamy 95% z 12.000m2 materiałów samoprzylepnych drukowanych na prasach HP Indigo lub za pomocą techniki litografii. „Standardowe procesy obejmują cięcie standardowe i stykowe“, wyjaśnia Tenderini. „Maszyn Zünd używamy nie tylko do wykonywania skomplikowanego dziurkowania i cięcia stykowego, lecz także do cięcia liniowego, w przypadku którego plotery te zastępują nam tradycyjne maszyny do cięcia sztywnych nośników“.

Zünd i Pixartprinting: owocna współpraca dziś i w przyszłości

„Cięcie standardowe i cięcie stykowe na drukach małoformatowych, sztancowanie na sztywnych nośnikach, cięcie i przycinanie elastycznych materiałów podawanych z rolki, frezowanie… Technologia Zünd stanowi doskonałe połączenie wszystkich funkcji niezbędnych do stworzenia dobrze zaprojektowanego produktu“, kończy Tenderini. „Dla Pixartprinting możliwość realizowania zleceń w sposób rentowny i na stałym wysokim poziomie ma kluczowe znaczenie. Co się zaś tyczy wykończenia, urządzenia Zünd gwarantują odpowiedni poziom produktywności i rentowności przy każdym zamówieniu, dzień po dniu i miesiąc po miesiącu. Z tego powodu jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z Zünd będzie kontynuowana wraz z pojawianiem się na rynku nowych systemów tnących, które będą w dalszym stopniu wspierać rozwój naszej działalności oraz umożliwiać nam realizowanie nowych zamówień“.

www.pixartprinting.com

Back to top
Dlaczego Zund