Obsługa materiału w stołach Zund może odbywać w pełni zautomatyzowanym procesie podawania lub ręcznie. Zarówno w rozwiązaniach dedykowanych do konfekcji materiałów w arkuszach jak i z roli producent zapewnia dodatkowe elementy ułatwiające obsługę materiałów. Poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych rozwiązań. Ważnym etapem pracy w przypadku obu sposobów podawania materiałów jest ich transport.

Obsługa materiałów w roli / produkcja roll to roll

Systemy podawania materiałów w rolach

W zależności od modelu stołu Zund będziemy tu mówić o elementach podających – rozwijających oraz zwijających materiał podczas pracy. Aktywnych i pasywnych elementach zapewniających przesuw materiału.

Nawijarka centralna w modelu Zund G3

Solidna konstrukcja tego systemu rozwijania pozwala na obróbkę rolek o masie do 100 kg. Pomysłowe rozwiązania mechaniczne zapewniają stałe napięcie materiału i umożliwiają podawanie nawet najtrudniejszych tekstyliów bez zmarszczek i naciągania. Napędzana zwijarka centralna nie tylko może rozwijać rolki materiału, ale również ponownie je nawijać. W przypadku lżejszych rolek, nieprzekraczających 40 kg, można zastosować mechanizm napinający jako uniwersalną jednostkę rozwijającą.
Model: G3

Urządzenie rozwijające uniwersalne, pasywne

Uniwersalne urządzenie rozwijające nadaje się szczególnie do lekkich rolek materiału, które wymagają częstej wymiany. Wymiana rolek jest szybka i łatwa.
Należy upewnić się, że zastosowany materiał na rolce jest napięty i nie marszczy się (np. papier czy folia z tworzywa sztucznego). Regulowany hamulec skutecznie powstrzymuje materiał przed dalszym zwijaniem. Marszczenie jest znacznie zredukowane dzięki zastosowaniu rolki prowadzącej materiał.
Modele: G3, S3

Element rozwijający: wał, pasywny

W przeciwieństwie do rozwijania uniwersalnego, rozwijanie z wałem pasywnym nadaje się do materiałów miękkich i elastycznych oraz produktów tekstylnych. Rolka jest prowadzona na wał i umieszczona w jednostce rozwijającej. W ten sposób można uniknąć wyginania podczas podawania.
Modele: G3, S3

Element rozwijający: wał, aktywny

Aktywne rozwijanie z użyciem wału jest napędzane silnikiem. Oprócz przesuwania na wale, na końcu każdy poluzowany materiał jest automatycznie nawijany ponownie. Zapobiega to marszczeniu się materiału podczas podawania do strefy cięcia.
Modele: G3, S3

Element zwijający: wał, aktywny

Z aktywnym wałem jednostki nawijającej, można realizować duże zamówienia dotyczące nacinania w ramach w pełni zautomatyzowanego procesu. Materiał jest natychmiast zwijany na rdzeniu rolki po obróbce, co zapewnia, że pozostaje czysty i bez załamań oraz zagięć. To urządzenie zwijające jest idealne do winylu i tekstyliów z etykietami o wadze rolki do 70 kg.
Model: S3

Element rozwijający: zwany aktywną tacą nawijającą

Aktywna taca nawijająca doskonale nadaje się do drobnych zadań związanych z nacinaniem. Folia jest automatycznie nawijana na tacy po obróbce. Po każdym cięciu rozdzielającym, nawijana folia może zostać natychmiast zdjęta z tacy bezpośrednio i bez przerywania produkcji. Należy upewnić się, że indywidualne odcinki folii nie są dłuższe niż 20 m.
Modele: G3, S3

Transport materiału

Taśma przenośnika służy do transportu materiałów oraz jako podkładka do cięcia. Cięte materiały są automatycznie usuwane z aktywnego obszaru cięcia, podczas gdy nowe, nieprzecięte jeszcze materiały są przesuwane do strefy cięcia. Transport materiału umożliwia obróbkę materiałów dłuższych niż pole robocze stołu plotera. W przypadku obróbki cienkich i elastycznych materiałów zaleca się użycie dodatkowej belki transportowej.

Manualne ładowanie arkuszy/płyt

Podawanie arkuszy w systemie pracy działania tandemowego

System próżniowy Tandem, dostępny dla ploterów G3 i S3, umożliwia wydajną wymianę arkuszy bez konieczności zatrzymywania procesu – operator wymienia podłoże po jednej stronie, podczas gdy po drugiej odbywa się cięcie.

Podczas tego rodzaju wahadłowej produkcji ładowanie/rozładowywanie ma miejsce po jednej stronie, natomiast cięcie jest kontynuowane bez przerwy po drugiej stronie.

Ta konfiguracja zwiększa wydajność procesu, minimalizuje czas przestoju i zapewnia maksymalną wydajność. Dzięki konfiguracji tandemowej, obszar roboczy plotera jest dzielony na dwie niezależnie sterowane płyty, przednią i tylną. Każda strona jest wyposażona w sterowniki do włączania/wyłączania zasysania i wznawiania procesu cięcia. Gdy materiał zostanie prawidłowo umieszczony na powierzchni cięcia, zasysanie zostaje wznowione i cięcie może być kontynuowane po tej stronie maszyny.
Modele: G3, S3

dzialaniatandemowe1a

Funkcja ładowania płyt

Funkcja ładowania płyt to mechaniczna prowadnica ułatwiająca umieszczanie materiału na pasie przenośnika. Zaprojektowana została do manualnego ładowania, podczas gdy maszyna już tnie.
Modele: G3, S3

ladowanieplyt

W pełni zautomatyzowane ładowanie

W pełni zautomatyzowane ładownie zapewnia wysoką wydajność i niezawodną obsługę materiału. Drukowane arkusze winylu i tektury są pobierane przez elementy zasysające i przekazywane ze stołu podającego na powierzchnię cięcia.

Po obróbce, ploter podaje cięte materiały i odpady na stół rozładowujący. Ten w pełni zautomatyzowany proces produkcji zapewnia niezbędne narzędzia do wykonywania dużych zadań w sposób szybki i wydajny.
Model: S3

System obsługi płyt – BHS / Board Handling System

Z systemem obsługi Board Handling System produkcja odbywa się 24 godziny na dobę, przy minimalnym użyciu siły roboczej! W pełni zautomatyzowane ładowanie i rozładowywanie płyt zapewnia najwyższe osiągnięcia pod względem jakości i produktywności. Załadunek i rozładunek zapewnia najwyższą wydajność przepływu pracy.

Do zdejmowania obrobionego materiału i układania go w stosy, nie jest wymagany dodatkowy personel. Ploter Zünd G3 wraz z systemem wspierającym automatyzację Board Handling System (BHS) do obsługi ładowania i zdejmowania płyt są zaprojektowane do pracy w systemie 24/7.
Modele: G3

Rozszerzenia plotera

Rozszerzenia plotera do części przedniej/tylnej są dostępne w następujących rozmiarach:

Zund G3
Rozszerzenie o całą (L) lub połowę (½ L) długości aktywnego obszaru cięcia.

Zund S3
Rozszerzenie o całą szerokość (L) aktywnego obszaru cięcia.

Dodatki

System przewijania folii

Specjalny system podawania winylu sprawia, że Zund S3 to idealny ploter do winylu oraz innych zastosowań związanych z cięciem folii. Kluczowe znaczenie dla tego typu konfiguracji ma płyta ssąca zaprojektowana specjalnie do cięcia stykowego. Cięcie odbywa się bezpośrednio na płycie stołu, bez żadnego podkładu. System jest wyposażony w czujnik końca rolki, który automatycznie zawiesza działania po osiągnięciu końca rolki. Listwa tnąca do automatycznego rozdzielania arkuszy uzupełnia system.
Model: S3

Taca zbiorcza

Taca zbiorcza jest poręcznym, wyjmowanym pojemnikiem zbierającym cięty materiał i odpady pochodzące z taśmy przenośnika. Pomaga chronić cięte części i pozwala utrzymać obszar roboczy w porządku i czystości. Tacę zbiorczą można łatwo odłączyć od urządzenia w celu jej opróżnienia.
Modele: G3, S3

Rolka prowadząca materiał

Rolka prowadząca materiał jest urządzeniem dedykowanym do prowadzenia tekstyliów i innych materiałów elastycznych. Skutecznie zapobiega marszczeniu i nadmiernemu naciąganiu podczas podawania tych materiałów do przenośnika. Zdecydowanie polecamy tę opcję dla wszystkich konfiguracji ploterów, które obejmują podajnik i urządzenie rozwijające.
Modele: G3, S3

Do pobrania

Back to top
Dlaczego Zund